Nema vršenja ni zakonodavne ni izvršne vlasti zajedno sa DPS-om. To smo obećali građanima onog trenutka kad smo osnovani i taj princip nikada nećemo promijeniti.

- Hmmm… Njega već odavno sanjam u stomaku.
Može!
Pusti njega mačka, ali on odmah uleti u rupu.
Pouka priče: Obećavaj mački kule i gradove dok ne uđeš u rupu, a onda se pravi lud.

Sport - datum: 2018-07-02 SENZACIONALNO IZNENAĐENJE NA FUDBALSKOM PRVENSTVU SVIJETA – RUSIJA ELIMINISALA ŠPANIJU
Akinfejevu penal rulet Moskva slavi istorijski plasman Rusije u četvrtfinale gdje ih dočekuje Hrvatska. Madrid u nevjerici
Fudbal je zaista čudan sport, sport gdje se veoma često potvrđuje pravilo da David može da „udavi” Golijata. E taman tako, papirnati autsajder, ekipa domaćina šampionata, tim Rusije, koji osim izvanredne publike i velike želje i nema neki kvalitet, juče popodne je u osmini finala Prvenstva svijeta savladao reprezentaciju Španije i plasirao se u četvrtfinale. Pobijedilo je srce i mirnoća, glava i mudrost nad slavom, neiskazanim znanjem... Pobijedila je Rusija Španiju nakon jedanaesteraca i "kupila im karte za Madrid".
Zasluženo, iako sve statističke brojke, naročito broj tačnih dodavanja i udaraca prema golu, idu na vodenicu "crvene furije". No, ne igra se fudbal samo na sredini terena i za pasove. Za oko! Nerijetko nije baš poželjno umirati u ljepoti. Pokazali su Rusi da cilj opravdava sredstva.
Sama utakmica, iako se igralo puna dva sata, nije očarala fudbalsku planetu, pa je viđena serija penala koji su odlučivali o pobjedniku. Za Španiju su pogodili Inijesta, Pike i Ramos, a Igor Akinfejev je odbranio udarce Kokeu i Asposu, dok su za domaćina precizno nišanili Smoliv, Ignaševič, Golovin i Čerišev.
Spektakularna atmosfera na Lužnjiku dočekala je domađu Rusiju i favorizovanu "Crvenu furiju". Crvena boja prelila je tribine najvećeg ruskog fudbalskog stadiona. Rivali su krenuli veoma oprezno. Na sredini terena. Bojažljivi Španci još oprezniji domaći fudbaleri, a onda u 12. minutu hladan tuš. Španija je povela! A nije akcija obećavala, pa ni kada je Žirkov napravio prekršaj na tridesetak metara od gola Akinfejeva, iskosa sa desne strane. No, Asensio je ubacio loptu na drugu stativu gdje su, više o poziciji nego lopti, mislili Serhio Ramos i Denis Ignaševič. I u tom povlačenju lopta je pogodila u nogu odbrambenog igrača domaćih i odskakutala u lijevi ugao. Igor Akinfejev nijemo je posmatrao njen let u mrežu i radost Serhia Ramosa i drugova.
Nije bilo igre ni do vođstva Španaca, a tek potom. Rusi su trčali nikuda a Španci kombinovali na sredini terena tražili priliku da poentiraju. Sitni prekršaji krali su vrijeme, a majstorima sa Pirineja je to, reklo bi se išlo u je prilog. No, kada su Rusi uvidjeli da je vrag odnio šalu malo su pritisnuli gas. Pritegli u smiraj poluvremena Špance, pa je Golovinov promašaj u 35. minutu nagovijestio bolje trenutke za domaću selekciju.
Kompletnu situaciju kontrolisao je gorostasni Artem Đuba. Prvo je u 41-om minutu glavom pokušao da ugrozi gol De Hee, ali je Đerar Pike, iako okrenut leđima igrao rukom. Kupers je za trenutak zastao, pa pokazao na penal. Đuba je golmana Španije poslao u desnu a loptu u lijevu stranu gola.
Proključalo je na tribinama "Lužnikia". Rusi su slavili izjednačenje. nakon toga se povukli, pa umalo, prvo Isko pa Dijego Košta nijesu pogodili mrežu Akinfejeva. Neriješeno 1:1, nakon, ako izuzmemo pogotke, ne baš interesantnog poluvremena!
Drugo poluvrijeme je bila vjerna kopija prvog, sa uzuzetkom golova. Nije ih bilo, a ni uzbuđenja nije viđeno na prelijepom terenu Lužnjiki stadiona. Rivali su igrali između dva šesnaesterca i, reklo bi se, već mislili na produžetke. Potajno i na jedanesterce kojima bi ovjerili plasman u nerednu rundu.
U takvom mrcvarenju ni izmjene nisu mnogo pomogle, a vrijedna pažnje je samo prilika "rezerviste" Andreasta Inijeste u 85. minutu. Igor Akinfejev je budno partio situaciju i u dva navrata iz jednog napada spasao mrežu Rusije.
Otišlo se u produžetke!
Ni u produžecima nije viđeno ništa ozbiljnije sve do 109. minuta kada je Rodrigo prodro po desnoj strani iz blizine šutirao, ali je Akinfejev bio dobro postavljen. Pet minuta kasnije Španci su opkolili sudiju Kupersa smatrajući da je Ignaševič u šesnastercu oborio Ramosa. Momci iz VAR sobe su sugerisali da se igra nastavi. Bez Kupersovog odlaska ispred monitora.
A onda najpravednije – penali. Prvi put na ovom šampionatu.
Igor Akinfejev je dva puta skidao loptu španskim umjetnicima i Rusija je zasluženo u četvrtfinalu.
Moskva slavi – Madrid je u nevjerici!
Veselin Drljević

IZJAVE

Igor Akinfejev je izabran za najboljeg igrača utakmice, ali je on posle meča skromno istakao da je njegova uloga manje bitna. - Nisam ja najbolji igrač utakmice. Igrač utakmice su bili naši navijači i naš tim. U drugom poluvremenu smo pokušali da se branimo. Nadali smo se penalima i to se desilo. Hvala Bogu, imali smo sreće, Svetsko prvenstvo je za nas fantastično, kazao je Akinfejev, koji je u penal seriji odbranio udarce Kokea i Jaga Aspasa.
Andres Iniesta objavio je očekivano kraj reprezentativne karijere: - Da, ovo je moj kraj... i najtužniji dan u karijeri, rekao je poslije utakmice Inijesta koji, nakon što je realizovao prvi jedanaesterac i doveo Španiju u vođstvo nije mogao da posmatra izvođenje penala.
Sergio Ramos je naglasio je: - Odlazimo kući uzdignute glave! Oni su igrali samo da dođu do jedanaesteraca, samo su nas tako mogli i dobiti. Nadamo se da nam ovo nije posljednja utakmica na SP-u ove generacije. Kao kapiten sam ponosan jer dali smo sve, učinili sve moguće.

Španija – Rusija1:1 (1:1) nakon penala 4:5
Stadion: „Lužnjiki” u Moskvi.
Gledalaca: 78.011. Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija). Strijelci: Ignaševič (autogol) u 12.Inijesta, Pike i Ramos iz jedaanesteraca) za Španiju - Đuba 42 (jedanaesterac), Smolov, Ignaševič, Golovin i Čerišev iz jedanaesteraca za Rusiju. Žuti kartoni: Pike (Španija) - Zobnin, Kutepov (Rusija).
Španija: De Hea, Alba, S. Ramos, Pike, Naćo (Karvahal 70.), Buskets, Asensio (Rodrigo 104.), Koke, Isko, David Silva (Inijesta 63), Dijego Košta (Aspas 80.).
Rusija: Akinfejev, Žirkov (Granat 46.), Ignaševič, Kutepov, Fernandes, Zobnin, Kuzjajev, Kadrašov, Golovin, Samedov (Černišev 60.), Đuba (Smolov 65.).